- KRÓTKI PORADNIK
Jak zostać iluzjonistą?
To pytanie pojawia się w głowie wielu osób, które znają już kilka sztuczek np. z kartami, ale też tych, które widzą iluzjonistę na żywo na imprezie firmowej czy innej. Sztuka iluzja to profesja owiana wieloma tajemnicami. Magicy nie chcą dzielić się sekretami, bo jest to istotna część ich pracy. Zawód iluzjonisty to fascynująca profesja w której magik ma za zadanie pojawić uśmiech u swojej publiczności, zachwycić ją i porwać. Na chwilę powinni oni zapomnieć o trudach dnia codziennego i korzystać z przedstawienia, które później mogą wspominać latami.
Czy każdy może zostać iluzjonistą?
To ciekawe pytanie i można byłoby na nie odpowiedzieć: to zależy. Sztuka iluzji to dziedzina, która wymaga nie tylko wielu godzin nieustannej nauki i ćwiczeń, ale także pewnych predyspozycji. Są cechy człowieka, które mogą mu pomóc, a inne przeszkodzić. Dobry iluzjonista to na pewno osoba opanowana – musi sobie poradzić z presją oraz stresem. A te łączą się przy większych występach. Bycie towarzyskim na pewno też jest dużym plusem, bo bywanie na wielu imprezach i przyjęciach to czas kontaktu z różnym otoczeniem. Goście podczas eventów są ciekawi tej pracy i mają wiele pytań. Dodatkowo natura ludzka chce się dowiedzieć jak to się stało i trzeba być na to gotowym.
Sztuka iluzji to profesja, która wymaga nie tylko poświęcenia fizycznego (wielogodzinne ćwiczenie), ale też przygotowania psychicznego (radzenie sobie z tremą). Dodatkowo nie samymi występami człowiek żyje. Musi też zadbać o reklamę i dotarcie do osób zainteresowanych jego usługami. Podsumowując bycie iluzjonistą to praca na wielu płaszczyznach.
Jakie cechy powinien posiadać dobry iluzjonista
Jak już wcześniej zostało powiedziane warto być osobą opanowaną, towarzyską czy regularną w ćwiczeniach. To jednak nie wszystko. Dobry iluzjonista to też człowiek pełen kreatywności i pasji. Świeże pomysły mogą pomóc przy rozwoju i zostać docenione przez publiczność. Bycie performerem to nie lada wyzwanie, a więc warto mieć to coś. Tę iskrę w oku, która oczaruje widownię. Z czasem i zdobywaniem doświadczenia magik powinien być coraz lepszy, jednak nie staje się to z dnia na dzień. To wymaga poświęcenia. Jeśli ktoś ma sobie dużo determinacji to może mu się to udać.
Na start książki
Na początku warto skorzystać z takich źródeł jak książki. Jest wiele publikacji dotyczących sztuki iluzji, gdzie każdy chętny może na początek poznać tajniki iluzjonistów i spróbować czy jest to coś dla niego. Warto zacząć od małych kroków – nauczyć się prostych iluzji z kartami, by później wejść na wyższy poziom skomplikowania. Efektów magicznych są tysiące, jednak zanim nauczymy się biegać, warto nauczyć się chodzić. Na start książki będą odpowiednim wyborem.
Nagrania seminariów
Innym sposobem na poznanie tajemnic iluzjonistów są nagrania instruktażowe. Możemy na nich obejrzeć prezentacje, a następnie wyjaśnienia iluzji. Na tych filmach autor z góry można powiedzieć narzuca przedstawiając swój styl prezentacji. We wcześniej wspomnianych książkach my sami sobie wyobrażamy jak może wyglądać dany efekt iluzjonistyczny. Takie filmy z instruktażem na pewno są skutecznym sposobem nauki pierwszych iluzji czy też tych bardziej zaawansowanych.
Spotkania branżowe
Na świecie, ale też w Polsce istnieją spotkania iluzjonistów. Podczas takich spotkań branżowych możesz poznać osoby interesujące się tym co Ty, które też widzą w tym coś pięknego i możesz z nimi podzielić się swoimi odczuciami. Podczas tego typu spotkań często elementem towarzyszącym są wykłady na żywo. Podczas nich często bardziej doświadczony ekspert dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Przedstawia wybrane numery i je dokładnie tłumaczy. Poza tym możemy zawsze o coś dopytać na żywo.
Zacznij od lustra
Na początku poznając techniki iluzji zanim je zaprezentujesz publiczności warto je dobrze wyćwiczyć, kiedy nikt nie patrzy. Nic nie stanie się, jeśli spadnie Ci karta lub będzie coś widać. Taka jest kolej rzeczy, że nie wszystko wychodzi od razu. Sztuczki magiczne i ich opanowanie to często ciężka praca. Zacznij od swojego pokoju i ćwicz kwestie techniczne. Następnie zobacz jak to wygląda w lustrze. Kolejnym krokiem będzie prezentacja tego samego do kamery – na sucho bez publiczności. Te 3 kroki pozwolą Ci opanować dany efekt i mieć więcej pewności siebie, aby zaprezentować go przed kimś.
Prezentacje dla publiczności
Kiedy już opanujesz efekty i czujesz, że możesz je zaprezentować dalej to trzeba to zrobić. Zacznij od zaufanych osób, które będą Cię wspierać. Rodzice, koledzy czy bliska Ci osoba to odpowiedni ludzie. Powiedz, że chcesz zaprezentować coś ciekawego i zrób co trzeba. Możesz odczuwać stres – to naturalne. Jednak pamiętaj to tylko zabawa. Jeśli coś Ci nie wyjdzie to uśmiechnij się i zmień temat. Pamiętaj nie jesteś chirurgiem i nie operujesz kogoś, gdzie jego życie jest na szali. Z drugiej strony rozumiem, że chcesz, aby Twoi odbiorcy byli pozytywnie zaskoczeni. Dlatego właśnie zanim zaprezentujesz iluzje na żywo dobrze je wyćwicz bez odbiorców.
Jak zostać iluzjonistą - podsumowanie
Sztuka iluzji to piękna pasja. Daje uśmiech publiczności i ma ją zachwycić. Profesjonalny iluzjonista to często osoba, która robi to zarobkowo. Zajmuje się tylko tym i zarabia tak na życie. Hobbysta może znać kilka sztuczek, aby móc zachwycić znajomych czy zaskoczyć bliską osobę. Iluzjonista na imprezę firmową czy magik na weselu to coraz częściej wybierana atrakcja przez organizatorów. Jednak jak wcześniej w tekście bycie prawdziwym iluzjonistą to spore wyzwanie i wiele osób woli zostać na etapie interesowania się sztuczkami bez poświęcania wszystkiego temu zajęciu. Wszystko jest możliwe, jeśli włoży się w to wystarczającą ilość czasu i pracy. Jeśli chcesz zostać iluzjonistą zacznij od pierwszego kroku.