- POCZĄTKI ILUZJONISTÓW
Historia sztuki iluzji
Iluzja od lat fascynuje miliony ludzi na całym świecie. Większość osób słyszała o najwybitniejszych iluzjonistach takich jak David Copperfield czy Harry Houdini. Tajemniczość, silne doznania emocjonalne, chęć zrozumienia wyjątkowych efektów magicznych i ekscytacja, każdego dnia przyciągają wzrok wielu ludzi na całym świecie. Jednak jakie były początki magii scenicznej?
Początki sztuki iluzji i magii scenicznej – Jak wyglądała historii sztuki iluzji?
Historia magii scenicznej sięga czasów starożytnych. Początki iluzji i pierwsze zapisy dotyczące sztuczek z trzema kubeczkami i piłeczkami pochodzą ze Starożytnego Egiptu. Zapisy dotyczące tego efektu magicznego znaleźć można w dziele Platona pt. “Republika”. Wraz z upływem lat starożytni iluzjoniści zdobywali uznanie i zapraszani byli na dwory ówczesnych władców.
Średniowiecze okazało się być ciężkim czasem dla wszystkich zajmujących się magią i iluzją. Osoby te posądzane były o nieczyste kontakty z siłami nadprzyrodzonymi. Przede wszystkim był to czas wielkiego potępienia iluzjonistów przez Kościół, jednak ogólna dezaprobata związana była również z tym, że efekty magiczne bardzo często wykorzystywane były do oszustw. Często zdarzały się kradzieże monet na ulicznych targach.
Rozwój iluzji na przestrzeni wieków – Kiedy rozpoczęła się sztuka iluzjonistyczna?
Warto podkreślić, że sztuczki magiczne w historii nie wszędzie odbierane były pozytywnie. Szczególne niezadowolenie wobec iluzjonistów okazywał król Filip August, który w XIII wieku nakazał wygnać z kraju kuglarzy i magików. Co ciekawe, stan ten obowiązywał aż do 1550 roku!
Jednak Francja nie była jedynym nieprzychylnym krajem dla iluzjonistów. W Wielkiej Brytanii król Edward VI wydał rozkaz, aby wszystkim magikom wypalać na ciele literę “V”. Jeden z brytyjskich prawników chcąc pomóc magikom i uchować ich od śmierci napisał książkę, w której objaśnił znane wtedy sekrety magiczne. Jednak według dostępnych informacji, Król Jakub I wykupił cały nakład, który spalił a samą książkę, dodał do zbioru ksiąg zakazanych.
Ewolucja sztuki iluzjonistycznej — Jak rozwijała się sztuka iluzji przez wieki?
W XIX wieku nastąpił przełom w świecie iluzji. To wtedy zasłynął Jean Robert-Houdina. Artysta ten do świata magii wprowadził urządzenia mechaniczne. Co więcej, rozwinął efekty iluzjonistyczne dzięki zwinnej manipulacji przedmiotami. To jemu zawdzięcza się pojawienie się sztuki iluzji w teatrach. Występy elegancko ubranych iluzjonistów na deskach teatru cieszyły się dużym uznaniem publiczności.
Znany dziś wszystkim Harry Houdini, którego pseudonim nawiązuje do nazwiska Jeana Roberta-Houdina, zasłynął ze spektakularnych ucieczek.
Iluzja sceniczna na przestrzeni wieków – Kim byli iluzjoniści w dawnych czasach?
Wiek XX to dynamiczny rozwój iluzji oraz rosnące zainteresowania magią. W latach 80. i 90. XX wieku w telewizji zaczęły pojawiać się programy dotyczące iluzji i efektów magicznych. To okres, w którym swoją wielką sławę zyskał David Copperfield. Jedną z jego najbardziej zapamiętanych sztuczek jest zniknięcie Statuy Wolności.
Obecnie iluzja staje się coraz bardziej popularna i dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Profesjonalne pokazy iluzjonistyczne oglądać można w telewizji, internecie lub podczas występów magików.
Najważniejsze postacie w historii iluzji
Kim byli najsłynniejsi iluzjoniści w historii? Do najlepszych magików w historii można zaliczyć takiich znakomitych prestidigitatotów jak:
- Harry Houdini,
- David Copperfield
- Dynamo,
- Penn & Teller,
- Derren Brown,
- Jason Ladanye,
- Michael Vincent,
- Criss Angel.
Obecnie pokazy iluzji coraz częściej organizowane są podczas wydarzeń firmowych.
Sprawdź ofertę iluzjonista na event firmowy i iluzjonista na imprezę i zarezerwuj swój termin już dziś.